Základný olej – ako si vybrať ten správny
K umeniu aromaterapie patria okrem esenciálnych olejov a hydrosolou taktiež rastlinné oleje inak nazývané aj nosné alebo základné oleje. Tie sprevádzajú človeka od počiatku jeho bytia na našej planéte, či už podvedome využívame olejové plodiny, alebo ich vedome získavame zo semien orechov rôznymi technologickými postupmi.
Základné oleje sú zmesi lipidov, chemický nemajú nič spoločné s esenciálnymi olejmi, avšak vytvárajú veľmi funkčnú synergiu a esenciálne oleje sa v nich skvelo rozpúšťajú. Pri použití na pokožku základné oleje premastňujú, hydratujú, vyživujú a chránia pred nepriaznivými vplyvmi počasia a prostredia. Základné oleje stabilizujú a regenerujú prirodzenú kožnú bariéru.
Základné oleje sú lisované za studena, ľahko prenikajú do pokožky a sú to ideálne nosiče pre esenciálne oleje. Esenciálne oleje naopak zlepšujú priepustnosť kože a tak sa vytvára účinné spojenectvo – základné oleje vyživujú pokožku a nesú esenciálne oleje ku krvným vlásočniciam v pokožke, zatiaľ čo esenciálne oleje umožňujú základným olejom pokožku účinne vyživovať a hydratovať.
Na rozdiel od minerálnych olejov (vazelina, parafín), ktoré neobsahujú žiadne výživné látky a obmedzujú prirodzenú kožnú funkciu, sú základné oleje lisované za studena a ideálne vyživujú pokožku a vlasy v každom veku. Neobsahujú konzervanty, farbivá, vonné ani syntetické látky. Naše oleje sú dostupné v špičkovej biokvalite.
Účinky mnohých základných olejov za navzájom prelínajú. K bežnému použitiu na pokožku sa najlepšie hodí mandľový, kokosový, ktoré majú vynikajúce vstrebateľnosť, príjemnú vôňu a sú prirodzené svetlo zafarbené. Ďalšie základné oleje môžu vhodne doplniť masážne zmesi alebo sa využívajú k špecifickým účelom. Napríklad olej Tamanu priaznivo pôsobí proti bolesti a je protizápalový. Nimbový olej má antimikrobiálne a protiplesňové účinky, šípkový olej je výborný k hojeniu jaziev. Púpalkový olej je vhodný pre ženy s menštruačnými problémami a v období menopauzy. Rakytníkový alebo olivový olej sú známe pre všestrannú regeneráciu celého organizmu. Olej z pšeničných klíčkov obsahuje minerály a najviac vitamínu E, jeho pridaním do zmesi predĺžite ich trvanlivosť. Konopný olej sa úspešne používa na ekzém a psoriázu. Jojobový olej má významný ochranný účinok na pleť a je najviac preferovaní pre deti s ekzémom.
Oleje môžete medzi sebou ľubovoľne miešať podľa účelu zmesi, majte však na pamäti, že výsledok Vášho tvorenia by mal byť príjemný a pekne voňať, dobre sa vstrebávať a podporovať cieľ vášho snaženia.
Možno si z hodín chémie pamätáte jedno empirické pravidlo, ktoré hovorí, že podobné sa rozpúšťa v podobnom.
Aj bez znalostí chémie možno teda logicky predpokladať, že esenciálne oleje sa budú rozpúšťať v olejoch.
Ak teda potrebujete esenciálne oleje nariediť, siahnite po obľúbenom rastlinnom oleji a nemôžete nič pokaziť.
Takýto rastlinný olej označujeme ako nosič, pretože „nesie“ esenciálne oleje. Aby sme mohli esenciálne oleje bezpečne použiť na pokožku, sliznice, alebo (ak chcete) aj vnútorne.
V nosiči sa esenciálne oleje môžu rozpúšťať (čokoľvek tukovej povahy) alebo dispergovať (rozptýliť) či emulgovať. Ďalšie nosiče esenciálnych olejov sú napríklad:
- aloe vera gél
- med
- kastílske mydlo
- smotana
- etanol (lieh)
Ak chcete použiť na rozpustenie esenciálnych olejov alkohol, je potrebný vysokopercentný. Zaobstarajte si aspoň 80% lieh.
Zaradenie základných olejov do Vášho jedálnička je prirodzené a potrebné. Obsahujú totiž mastné kyseliny, ktoré potrebuje ľudské telo k svojmu správnemu fungovaniu od narodenia až po starobu. A pretože si ich nevie samo vytvoriť potrebuje ich dostať z iných zdrojov – semená, orechy, olejnaté plodiny a rastlinné ( základné oleje). Ich nedostatok má vplyv na mnohé telesné funkcie a môže sa prejavovať na pokožke ako šupinatosť, atopický ekzém, či psoriáza. Nedostatok esenciálnych mastných kyselín sa dokázal u niektorých chronických a civilizačných chorobách.
Esenciálne Omega-3 mastné kyseliny pôsobia v tele protizápalovo. To je dôležité v prípade niektorých alergických reakcii akou je napríklad atopický ekzém. Užívanie potravín s vysokým obsahom omega-š je významné, avšak je potrebné ich doplniť ďalšími látkami. Aby sa vôbec v ľudskom tele uplatnili, musia mať svojho spoluhráča, ktorým sú nenasýtené mastné kyseliny omega- 6. Ideálnym prirodzeným zdrojom týchto dvoch látok sú rastlinné ( základné) oleje lisované za studena napríklad rakytník, púpalka, konopný, slnečnicový, šípkový a olej z vinného hrozna.
Nemenej dôležité pre ich využiteľnosť je, aby esenciálne mastné kyseliny boli v tele vo vyváženom pomere, pre zachovanie zdravia ideálne v pomere tri diely omega-6 na jeden diel omega-3. Vnútorné užívanie rastlinných olejov lisovaných za studena dopĺňajte semienkami z ľanu, slnečnice, dyne, maku, konopnými, či sezamovými, ktoré obsahujú organický viazané minerálne prvky. Tak svojmu telu zaisťuje prirodzený zdroj zásadne výživných látok. Základné oleje by mali byť súčasťou Vášho jedálnička a denne by ste si mali dopriať aspoň 4 lyžice.
Základné oleje by sa mali stáť súčasťou vašej každodennej rutiny pri využívaní esenciálnych olejov.
Medzi hlavné využitie patrí
Esenciálne oleje sa nikdy nesmú aplikovať priamo na pokožku nezriedené pokiaľ to nie je uvedené inak ako napríklad pri čajovníku, alebo Stop bradaviciam.
Esenciálne oleje sa nesmú používať v kúpeli nezriedené nakoľko esenciálny olej sa vo vode nerozpustí a rozpúšťa sa v tukoch. Keď sa esenciálny olej nerozriedi zostáva na povrchu vody a môže dôjsť k popáleniu.
Rovnako to platí o kvapkaní olejov do vody a ich pití. Je to veľmi škodlivá technika, ktorá môže z dlhodobého hľadiska poškodiť sliznice.
Náš tip: v polievkovej lyžici základného oleja rozrieďte 5 až 10 kvapiek esenciálneho oleja.
Esenciálne oleje sú skvelé pri ekzéme, psoriáze, celulitíde, nádche. Môžete ich aplikovať na pokožku avšak musia byť vždy zriedené pri každom oleji nájdete odporúčané riedenie na daný problém.
Naša ponuka základných olejov
Avokádový nosný olej obsahuje vitamíny A, B, D, E a beta karotén. Je to hlboko prenikajúci mononenasýtený olej a je vhodný pre veľmi suchú, zrelú, podráždenú alebo poškodenú pokožku a vlasy. K ostatným nosným olejom sa zvyčajne pridáva malé množstvo avokádového oleja (5 až 10%), pretože obohatí obsahom vitamínov a vyživuje pokožku. do avokádového oleja môžete pridať pár kvapiek (3 až 5) svojho obľúbeného esenciálneho oleja a môžete ho aplikovať na tvár alebo kožu jemnou masážou.
Jojoba bez obsahu GMO (zlatá) je naším obľúbeným „olejom“, ale v skutočnosti to nie je olej, ale tekutý vosk. Najviac pripomína prírodný kožný olej (maz) našej vlastnej pokožky a je bohatý na vitamín E.
Udržiava prirodzenú vlhkosť pokožky.
Patrí k najcennejším prírodným olejom. Je vhodný na akýkoľvek typ pokožky. Udržiava prirodzenú vlhkosť pokožky, pravidelným používaním sa citlivá, suchá a podráždená koža stáva opäť odolnou. Obsahuje vyvážený pomer ošetrujúcej látok s hojivé schopností. Má prirodzený ochranný UV-filter 3 až 4. Pár kvapiek jojobového oleja vmasírovaných do vlhkých vlasov im dodá hebkosť, jemnosť a navráti prirodzený lesk.
Kvôli svojej predĺženej skladovateľnosti sa Jojobový (zlatý) nosný olej môže pridať do iných nosných olejov, aby sa predĺžila ich skladovateľnosť.
Na rozdiel od panenského kokosového oleja je frakcionovaný kokosový olej prakticky bezfarebný, bez zápachu a tekutý pri všetkých teplotách.
Tento proces rafinuje, vyčíri a deodorizuje olej. Frakcionovaný kokosový olej zostane vždy tekutý bez ohľadu na teplotu. Neztuhne.
Frakcionovaný kokosový olej sa veľmi rýchlo vstrebáva do pokožky, takže je ideálny na použitie s akýmkoľvek éterickým olejom alebo zmesou.
Tento úžasný základný olej môže pomôcť zvlhčiť pokožku, odstrániť make-up a udržať vlasy lesklé a hladké.
Ľahko preniká do pokožky, vďaka čomu je ideálny pre zmesi esenciálnych olejov, krémy a pleťové vody bez zanechania mastného pocitu.
Frakcionovaný kokosový olej môžte využívať samostatne alebo doňho môžte primiešavať svoje obľúbené esenciálne oleje a následne využívať na masáž a upokojenie po náročnom dni.
Lisovaním semienok rastlín z rodu konope (Cannabis sativa) s nízkym obsahom THC sa získava konopný olej. Konopný olej sa vyznačuje vysokou koncentráciou nenasýtených mastných kyselín. Keďže náš organizmus ich nedokáže sám vyrobiť, sú preň mimoriadne dôležité.
Za studena lisovaný konopný olej je tmavo až svetlo zelený. Má príjemnú orieškovú vôňu a chuť. Nemusíte sa obávať žiadnych psychotropných účinkov, pri oleji vaša myseľ nebude nijakým spôsobom ovplyvnená. Olej z konopných semiačok je veľmi zdravý a na naše zdravie má skutočne priaznivé účinky.
Konopný olej má protizápalové, regeneračné a antibakteriálne účinky. Je schopný optimalizovať pH pleti a obnovuje aj jej prirodzený ochranný film. Pokožka sa tak stáva odolnejšie voči nepriaznivým vplyvom okolitého prostredia.
Konopný olej sa používa tiež pri liečení zápalov, kožných a autoimunitných ochorení. Olej pomáha aj pri akné, atopickom ekzéme a lupienke. Zlepšuje stav pleti, upokojí svrbenie, pálenie. Príjemne upokojí aj spálenú pokožku a pomáha pri hojení rán.
Vďaka tomu, že je hypoalergénny, je vhodný aj pre citlivú a ekzematickú pokožku a aj jemnú detskú pokožku. Vhodný je aj ako masážny olej.
Konopný olej má výrazné regeneračné účinky, podporuje rýchle hojenie, hydratuje pokožku, napína ju a vďaka tomu má pokožka mladistvý vzhľad.
Olej z konope pleť hydratuje a pomáha spomaliť proces starnutia pokožky. Vhodný je na redukciu vrások, ale tiež sa používa na suchú pleť. Stačí večer do pokožky vmasírovať pár kvapiek tohto oleja.
Ak ste sa popálili, konopný olej zabráni vzniku pľuzgierov. Dobrý vplyv má aj na pokožku spálenú nadmerným slnením a pomôže aj pri alergii na slnko.
Ak vás trápi kvalita a stav vašich vlasov, zaobstarajte si konopný olej a robte si vlasové zábaly. Ak vás trápia lámavé končeky vlasov, naneste si malé množstvo oleja do dlaní a aplikujte na končeky vlasov.
Mandľový olej je známy svojimi účinkami na pokožku, vyhovuje jej najmä v zimnom období, keď je vysušená. Ak pokožku natriete mandľovým olejom, nezanechá na nej mastný film, ale dokonale ju vyživí. Pokojne mandľový olej môžete použiť i na pleť namiesto pleťového krému, vďaka vysokému podielu vitamínu E zjemňuje vrásky a navracia pleti mladosť. Pleť je po použití mandľového oleja vypnutá, hebkejšia a mladšia. Vitamín E obnovuje bunky.
Mandľový olej pokojne použite i na spálenú pokožku, pretože má silné upokojujúce účinky a dokáže utíšiť svrbenie. Ak máte podráždenú pleť, mandľový olej jej určite pomôže. Poslúži i mužom po holení.
Pokožka po používaní tohto oleja je viditeľne mladšia, vypnutejšia a hebkejšia, čo má „na svedomí“ najmä vitamín E.
Základný olej zo sladkých mandlí ma vynikajúce zvláčňujúce účinky, ktoré zjemňujú a regenerujú pokožku. Ľahko preniká a môže upokojiť suché a podráždené oblasti. Vynikajúci pre všetky typy pleti.
Pupalka dvojročná, oenothera biennis, je štíhla a vysoká rastlina pochádzajúca zo severnej Ameriky, ktorá dokáže divoko rásť na kamenistých až štrkových podkladoch v blízkosti riek. Jej výrazné žlté kvety, ktoré sa objavujú na rastline až druhým rokom, dokážu upútať už z diaľky.
Kedysi bolo jej využitie naozaj jednostranné. Jej šťavnaté a hrubé korene sa používali ako krmivo pre domáce zvieratá. Neskôr sa začali zbierať mimoriadne liečivé semienka, z ktorých sa vyrába veľmi cenný, za studena lisovaný pupalkový olej. Tradičný pupalkový olej bol kedysi označovaný aj ako kráľovský liek pre jeho mnohé liečivé vlastnosti.
Pupalkový olej má obrovský prínos pre ľudské zdravie pre svoj obsah omega -6 mastných kyselín. Práve tento olej, ktorý je lisovaný za studena, v sebe skrýva veľmi cennú omega kyselinu, nazývanú tiež gama linolenová kyselina, GLA. Táto kyselina má veľmi účinné protizápalové účinky pre naše srdce a mozog. Je nevyhnutná pre zdravú štruktúru buniek, funkciu nervov a elasticitu pokožky.
Aj keď je prospešný tak pre mužov ako pre ženy, populárnejší je predovšetkým u žien. Dokáže totiž stabilizovať hormonálnu nerovnováhu.
Pupalkový olej má vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú základným prvkom pre bunkové membrány. Taktiež obsahuje množstvo hormónov a hormonálnych látok.
Základné mastné kyseliny sú nevyhnutné pre ľudské zdravie, pretože si ich ľudské telo nevie samo vyprodukovať. Musíme ich teda prijímať cez potraviny. Vyvážený stav esenciálnych mastných kyselín dokáže ľudské telo regenerovať a udržať v zdravej forme.
Ukázalo sa, že produkty z pupalkového oleja sú veľmi vhodným výživovým doplnkom pre ženy, ktoré pociťujú oveľa viac PMS, teda predmenštruačný syndróm. Môže uľaviť od bežných symptómov predmenštruačného syndrómu ako zmeny nálady, citlivosti prsníkov a menštruačných kŕčov. Látky obsiahnuté v tomto oleji pomáhajú udržiavať rovnováhu hormonálnej hladiny a tak na prírodnej báze liečia symptóm PMS vďaka svojmu obsahu esenciálnych mastných kyselín. Ich spotrebovaním sa v tele vytvára rovnováha, zbytočne sa neprekysľuje, neudržiava v sebe nadbytočné tekutiny a pomáha prirodzene chudnúť.
GLA zvyšuje produkciu hlienu krčka maternice a robí ho tenšou, čo napomáha prenosu spermií a podporuje tiež zdravú reprodukciu. Zatiaľ čo pupalkový olej dokáže byť prospešný pre plodnosť, neodporúča sa v neskoršom štádiu tehotenstva. Môže totiž stimulovať steny maternice a tie môžu následne vyvolať sťahy maternice a aj samotný pôrod.
Človek by ani nepovedal, koľko vedľajších účinkov dokáže spôsobiť už spomínaná hormonálna nerovnováha. A nejedná sa iba o pubertálny vek. Množstvo dospelých ľudí, predovšetkým žien, stále v tele bojuje nevedomky s týmto problémom. Prejaviť sa to môže zvyčajne na pokožke. Prvým príznakom môže byť obyčajné začervenanie. Postupne sa pokožka bráni procesom, ktoré sa dejú vo vnútri a tak vznikajú tie najrôznejšie druhy kožného ochorenia, no predovšetkým akné.
Ak chcete riešiť problém s akné, vyhnite sa krátkodobým lokálnym liečebným postupom, ktoré sa snažia ošetriť len vonkajšiu vrstvu postihnutej pokožky. Mali by ste začať od úplnej podstaty problému. A tým je v tomto prípade práve hormonálna nerovnováha. Omega -6mastné kyseliny, ktoré obsahuje pupalkový olej, sa postarajú o to, aby sa hladiny hormónov dostali opäť do normálu. Taktiež pomáhajú obnoviť poškodené bunky pokožky a podporiť elasticitu pokožky.
Trpieť problémom vypadávania vlasov je veľmi nepríjemné. A to nielen pre ženy. Aj väčšina mužov v staršom veku má s vypadávaním vlasov značné problémy. Za všetko môžu aj v tomto prípade hormóny. Esenciálne a mastné omega kyseliny, ktoré sú schopné dostať hladiny hormonálnej nerovnováhy opäť do normálu, by mali byť súčasťou každodennej stravy. Či už zvolíte pupalková olej vo forme kapsúl, alebo uprednostníte masáž hlavy s kvapkou pupalkového oleja, nezabudnite hlavne na pravidelnosť používania a aplikovania tohto oleja. Po takejto kúre sa budete môcť tešiť po niekoľkých mesiacoch aj vy s hustejších a pevnejších vlasov.
Kožné ochorenia ako napríklad ekzém, psoriáza, či atopická dermatitída. Aj s týmto všetkým vám dokáže pomôcť práve spomínaný pupalkový olej. Obsahom látok napomáhajúcich obnovu buniek sú tou najlepšou voľbou nielen pri liečbe, ale aj pri prevencii týchto kožných ochorení. Štúdie dokonca dokázali, že pravidelné užívanie výživových doplnkov obsahujúcich pupalkový olej spolu s aplikáciou pupalkového oleja na masírovanie pokožky, dokáže zabrániť pokožke prirodzene starnúť. Štruktúra bunkových stien je odolnejšie a elastickejšia a tým si dokáže dlhšie udržať svoju pevnosť a odolnosť voči vplyvom okolia.
Psoriáza na pokožke vzniká vtedy, keď sa kožné bunky snažia replikovať prirýchlo, čím vytvárajú nepekné pigmentové zdureniny pod pokožkou. Tá sa potom javí ako biela až sčervenkavá mapa takýchto farebných fľakov. Na príčine tohto procesu môže byť zlá strava, hormonálna nestálosť alebo ťažkosti s trávením niektorých druhov proteínov. Preto by mali ľudia trpiaci s týmto ochorením vyskúšať prírodnú liečbu a to vo forme užívania pupalkového oleja. Táto alternatíva liečby stojí určite za vyskúšanie.
Reumatoidná artritída je ochorenie, ktoré patrí do skupiny chronickej artritídy. Vyskytuje sa predovšetkým na obidvoch stranách tela. Postihuje napríklad obidve zápästia, obe kolená, obe ruky naraz. Patrí medzi autoimunitné ochorenia, čo znamená, že imunitný systém začne napádať svoje zdravé tkanivá, pretože si myslí, že mu škodia. Samotná reumatoidná artritída je zapríčinená spojením genetických, environmentálnych a hormonálnych faktorov na ľudské telo.
Pupalkový olej dokáže pomôcť pravidelnou aplikáciou na postihnuté miesta. Napomáha prírodnému liečeniu, ktoré môže znížiť bolestivosť a stuhnutosť v postihnutej oblasti.
Šípkový olej sa získava zo semien šípky tým, že sa lisujú za studena, nemá žiadnu charakteristickú vôňu a farbu jantáru. Má omladzujúce, ošetrujúce, hojivé a regeneračné účinky.
Šípky rastú na jeseň voľne skoro všade. Lesklé červené šípky, ktoré dozrievajú v auguste a septembri, sú 2-3 cm dlhé a ich tvar býva rôzny, od vajcovitého až po guľatý. Ľahko ich nájdete popri poľných cestách, lesoch, lúkach alebo aj uprostred dedín. Sú doslova preplnené vitamínmi – obsahujú veľa flavonoidov, polyfenolov a vitamínu C, ktorý podporuje celkovú imunitu, posilňuje zuby, kosti, tkanivá a bunky.
História šípkového oleja siaha až do staroveku, kedy ich pre ich liečivé vlastnosti využívali Egypťania, ale i Indiáni. Liečivý vplyv šípok bol popísaný už v 11. storočí v anglosaskom herbári.
Indiáni aj Egypťania si šípkový olej vedeli vyrobiť pomalým varením, ale tiež lisovaním za studena. Šípky však využívali aj na varenie sirupov, odvaro či destilátov, ktoré využívali v tradičnej medicíne.
Šípkový olej má neuveriteľné množstvo pozitívnych účinkov pre naše zdravie. Chráni pokožku a zvyšuje výmenu buniek, pretože obsahuje vitamín E, vitamín C, vitamín D a Beta-karotén, teda antioxidanty, ktoré pomáhajú telu bojovať proti voľným radikálom, čo z neho robí prevenciu vzniku rakoviny.
Šípkový olej v sebe ukrývy esenciálne mastné kyseliny, ako je kyselina linolová, palmitovú a olejová, ale aj gama linolénová kyselina. Keď olej prenikne pokožkou, z mastných kyselín sa stanú prostaglandíny a tie majú funkciu pri regenerácií tkanív a buniek.
Šípkový olej má pre pokožku priam zázračné účinky a jeho využitie je mnohostranné. Olej bojuje proti jazvám a striám, takže je výborný pre mamičky, aby sa zbavili strií z náhleho nárastu bruška a iných partií. V tehotenstve sa odporúča používať olej dvakrát denne po dobu dvoch až troch mesiacov.
Tento olej pomáha s hojením rán. Je jedno, či boli spôsobené zranením alebo chirurgickým zákrokom, olej vyhladí nerovnosti na koži a zjemňuje aj začervenanie. Olej zo šípok je výborný na podporu hojenia jaziev a môže zjemniť vzhľad aj starších jaziev. Je výborný aj pri odstraňovaní jazvičiek spôsobených akné.
Šípkový olej má protizápalové účinky a odporúča sa pre ženy so suchou a zrelou pleťou, kedy pôsobí ako “anti-age” prostriedok. Šípkový olej pôsobí aj na už vzniknuté vrásky, na ktoré má zjemňujúci a vyhladzujúci účinok. Samozrejme, vhodný je i ako prevencia, pretože pokožke dodá pružnosť a hydratuje ju.
Olej môžete použiť aj ako náhradu denného krému, keďže pokožku krásne zvláčni a zhydratuje, prípadne ho môžete primiešať do vášho krému, ktorému sa tak znásobí účinok a pridáte doň výživné látky. Šípkový olej je ideálny na čistenie pokožky, pretože ju zbavuje škodlivých látok a zároveň ju ošetruje. Priaznivo pôsobí na jej rozžiarenosť, farbu i celkovú elasticitu.
Ak vás trápia suché miesta na tele, najmä lakte či kolená, používajte pravidelne šípkový olej. Olej sa odporúča aplikovať aj na pokožku tesne po peelingu, kedy vás nebude trápiť podráždenie, ale vaša pokožka bude lesklá a žiarivá. Rovnako môžete olej používať aj ako náhradu telového mlieka po sprchovaní.
Olej je vhodný aj pre deti, ktoré majú kožné problémy ako napríklad u detí časté ekzémy, ale pomôže vám aj pri odstraňovaní jazvičiek po kiahniach.
Stopercentný šípkový olej má hustejšiu a hutnejšiu konzistenciu, preto sa pre lepšiu manipuláciu odporúča miešať ho s iným rastlinným olejom, vhodný je napríklad stopercentný mandľový olej, ktorý šípkový olej pekne rozriedi.