Môžu sa esenciálne oleje užívať vnútorne?
Môžu sa esenciálne oleje užívať vnútorne? Áno? Nie? Niekedy? Možno?
Téma vnútorného užívania esenciálnych olejov je veľmi kontroverznou témou. Názory sa rôznia v kruhoch výrobcov aj aromaterapeutov. V tomto článku sa pozrieme na základné fakty a pojmy, aby ste sa vedeli v tejto téme nielen zorientovať ale aj si urobiť vlastný názor. Musíme si uvedomiť, že je zásadný rozdiel medzi použitím esenciálneho oleja na ochutenie jedla a použitím pre zlepšenie zdravia.
Esenciálne oleje sa prirodzene vyskytujú v potravinách ako orechy, ovocie, zelenina, rastliny a koreniny. Takže každý z nás konzumuje esenciálne oleje vo svojom jedle. Niektoré sa dokonca pridávajú do cukríkov, zmrzliny či keksov. Avšak esenciálny olej v jedle je oveľa menej koncentrovaný a prirovnáva sa približne k množstvu jednej kvapky za deň. Konzumácia esenciálneho oleja ako doplnok výživy (alebo liečivá) predstavuje oveľa väčšie množstvá a preto tam platia aj prísnejšie pravidlá.
Každý esenciálny olej má iné chemické zloženie
Esenciálny olej je koncentrovaná hydrofóbna kvapalina, z jediného rastlinného zdroja pozostavajúceho z prchavých aromatických zlúčenín. Tieto rastlinné zdroje pozostávajú z rodu a druhu (napr. Eucalyptus Globulus). Toto meno nám presne hovorí, z ktorej rastliny pochádza olej. Esenciálne oleje sa skladajú z desiatok prirodzene sa vyskytujúcich zložiek. Každý olej ma jedinečnú zmes zložiek, hoci niektoré sa môžu vyskytovať vo viacerých olejoch. Napríklad Linalool je jednou z hlavných zložiek levanduľového a koriandrového oleja, ale minoritnou zložkou ďalších 200 olejov.
Esenciálne oleje majú jednu, dve alebo príležitostne tri hlavné zložky (asi 20 – 90% oleja), niekoľko menších zložiek (1 – 19%) a veľa stopových zložiek (menej ako 1%). Niekedy môžu mať malé alebo stopové zložky stále vplyv na organizmus, ale väčšina účinkov sa pripisuje jeho hlavným zložkám. Niektoré rastliny rovnakého druhu môžu mať veľké rozdiely v zložkách. Nazývajú sa chemotypy a sú pomenované po najväčšej zložke rastliny. Napríklad rozmarínový olej môže byť a-pinénový chemotyp, cineolový chemotyp či gáforový chemotyp. Väčšina komerčne dostupných esenciálnych olejov nemá tieto variácie.
Na úplne pochopenie terapeutického účinku oleja musíte poznať botanický názov esenciálneho oleja a jeho chemotyp. Ak však nepoznáte botanický názov alebo chemotyp ako viete aký je najbezpečnejší spôsob použitia konkrétneho oleja. To je dôvod prečo považujeme za dôležité uviesť všetky tieto informácie na webovej stránke vrátane GC / MS reportu.
Robert Tisserand vo svojej knihe o bezpečnom používaní esenciálnych olejov upozorňuje:
Všade okolo nás sa nachádzajú škodlivé látky. Dobrým príkladom sú napr. zelené zemiaky (teratogénne alkaloidy) alebo semená jabĺk, mandlí či marhúľ (kyanogénne glykozidy). Množstvá takýchto toxických látok, ktorým sme vystavení, nepredstavujú zvyčajne nebezpečenstvo, pretože sa odbúrajú prirodzenou detoxikáciou. Ak by sme však takéto látky požili vo väčšom množstve mohli by sa stať jedovatými. To isté platí pre esenciálne oleje. V esenciálnych olejoch môžu byť zložky prospešné, ale aj také ktoré sú toxické alebo dráždivé ak sa požijú vo vyšších dávkach. Opatrnosť je na mieste aj keď je esenciálny olej 100% čistý a prírodný. Tu nejde o čistotu ale o bezpečnosť. Mnohé mentolové oleje (Eukalypt, Wintergreen) sú toxické a nevhodné na konzumáciu.
KNIHA V ANGLICKOM JAZYKU SA DÁ KÚPIŤ TU
Ďalším problémom môže byť interakcia medzi esenciálnymi olejmi a určitými liekmi.
Napríklad je známa interakcia medzi esenciálnymi olejmi obsahujúcimi metylsalicilát (Wintergreen a SweetBirch) a liekmi na riedenie krvi. Táto kombinácia môže spôsobiť, že krv sa príliš riedi, čo vedie k vnútornému krvácaniu a modrinám. Podľa posledných výskumov bezpečnosti používania esenciálnych olejov existuje aj so škoricovým olejom niekoľko rizík, medzi ktoré patria interakcie s liekmi napr. na riedenie krvi, embryotoxicita, senzibilizácia a podráždenie slizníc. To je jeden z dôvodov, prečo odporúčame byť opatrný pri požití esenciálnych olejov. Je dôležité vedieť o rizikách, ktoré môžu nastať.
Treba zvážiť aj vedľajšie účinky na pečeň. Práve pečeň musí spracovať všetko to, čo do tela vložíme a to sa týka aj esenciálnych olejov, ktoré konzumujeme. Práve preto je dôležité dbať na frekvenciu a dĺžku užívania.
A práve preto odporúčame, že esenciálne oleje by ste nemali užívať vnútorne pokiaľ nie ste pod dohľadom lekára alebo aromaterapeuta. To neznamená, že neodporúčame konzumáciu esenciálnych olejov, ale musíte si byť vedomý všetkých informácií pred požitím esenciálneho oleja. Môže byť vhodné požiť esenciálny olej, ale musíte vedieť v akom ste zdravotnom stave, aké lieky užívate a aké účinky to na vás bude mať.
Rôzny výrobcovia majú rôzne odporúčania
Existuje zoznam bylín, ktoré sú všeobecne uznávané ako bezpečné (GRAS - generally recognized as safe) - LINK TU. Podľa tohto zoznamu niektorý výrobcovia označujú niektoré druhy esenciálnych olejov ako vhodné na ochutenie jedál. Podľa tejto kategorizácie výrobku ide o potravinársky štandard avšak nie je oficiálne schválený na lekárske účely.
Zhrňme si to.
Na to, aby sa niečo mohlo označiť ako doplnok esenciálneho oleja na vnútorné užívanie, musí mať na fľaši alebo výrobku štítok doplnkovej skutočnosti napr. s textom pre ochutenie jedál. Ak spoločnosť uvedie na webovej stránke, že výrobok je protizápalový, ale nie na etikete potom tieto dve tvrdenia nie sú upravené rovnakými nariadeniami.
Esenciálne oleje, ktoré sú označené ako vhodné na vnútorné užívanie sú na etikete označené termínom "pre ochutenie jedál". Ďalej je tam upozornenie ak užívate vnútorne na dennej báze odporúčaná dávka je jedna kvapka. Z toho vyplývajú dve veci. Nepridávajte esenciálny olej do pohára vody, ale do jedla, kde sa rozpustí v tuku. A druhé, čo z toho vyplýva je odporúčaná denná dávka. Ak Vám niekto odporučí tri krát denne si kvapkať vyššie množstvo kvapiek do pohára vody, mali by ste spozornieť. Esenciálny olej nie je rozpustný vo vode a môže takýmto spôsobom spáliť sliznicu.
Aromaterapia a esenciálne oleje sú úžasná veda a reálne môžu prispieť k zlepšeniu kvality života a zdravia. Ale je obrovský rozdiel ako daný esenciálny olej použijete. Masáž konkrétnych oblastí je mnohokrát oveľa efektívnejšia ako konzumácia. A to hlavne preto, že konzumácia zaťaží trávenie a obličky namiesto toho masážou kože alebo postihnutého miesta dochádza k vstrebávaniu priamo do krvi. Ďalšími výhodami vonkajšej stimulácie je aj s tým súvisiaca aromaterapeutická stimulácia.
Čo sa stane s esenciálnym olejom v tráviacom systéme?
Na webe www.aromaexplorer.sk upozorňuje p.Piknová na to, že by sme si mali starostlivo zvážiť ako esenciálne oleje reagujú vo vnútri nášho organizmu. Pri prehltnutí do žalúdka sa esenciálny olej dostáva do tráviaceho ústrojenstva, kde prebiehajú procesy za prítomnosti žalúdočných štiav a rozklad potravy v spolupráci s rôznymi baktériami. Upozorňuje, že práve konzumácia esenciálneho oleja môže byť najmenej efektívna spomedzi všetkých možností použitia esenciálneho oleja.
Ak uvažujete o vnútornom užívaní esenciálnych olejov mali by ste zvážiť viaceré faktory. Pamätajte, že nepriaznivé účinky nie sú vždy okamžité alebo zrejmé. Na rozdiel od alergickej alebo dráždivej reakcie kože, ktorá je okamžitá a viditeľná sa napr. toxicita pečene sa nemusí zaznamenať okamžite. Ideálne je si naštudovať viaceré relevantné zdroje a urobiť si vlastný názor.
Pokračujte vo vlastnom výskume a vzdelávajte sa. Esenciálne oleje sú skvelým prírodným nástrojom, ak sa správne používajú. Ale pamätajte na staré známe porekadlo "všetkého veľa škodí" a preto postupujte v tomto smere rozumne. Prečítajte si čo najviac o esenciálnom oleji, ktorý používate. Dobrým začiatkom je poznať botanické meno, ktoré vám presne povie, z ktorých rastlín esenciálny olej pochádza. Potom sa môžete dozvedieť viac o bezpečnostných pokynoch tejto rastliny a konkrétnejšie o tom presnom esenciálnom oleji.
Ak máte záujem o ďalšie informácie pozrite si nasledovné linky:
Zoznam bylín, ktoré sú všeobecne považované za bezpečné - generally recognized as safe https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/cfrsearch.cfm?cfrpart=182&showfr=1&subpartnode=21%3A3.0.1.1.13.1
https://www.youtube.com/watch?v=CaSQ7XlVDyo&list=PLbhpQHsNObCfzmlGtFRrS-djHJxexj5eD&index=13
Medzinárodné združenie aromaterapeutov https://www.alliance-aromatherapists.org/
National Associattion for Hollistic aromatherapy https://naha.org/index.php/explore-aromatherapy/safety/naha-safety-statements
Aromatherapy council https://www.a-t-c.org.uk/safety-matters/essential-oil-safety/
Essential oils safety by Robert Tisserand https://roberttisserand.com/
https://www.aroma-explorer.sk/vnutorne-uzivanie-esencialnych-olejov-ano-ci-nie/