Láskavý dotyk masážou detí
Čo môže byť väčší dar pre vaše dieťatko, ako to že mu venujete plnohodnotný čas so všetkou láskou, a ešte navyše mu zároveň pomáhate prekonať rôzne problémy, ktoré ho trápia... Či už robíme masáž novonarodenému bábätku, alebo väčšiemu dieťatku, vytvárame si s týmto malým človiečikom ešte hlbšie puto.
Dieťatko cíti dotyk už veľmi skoro vo vašom brušku, táto schopnosť sa vyvíja už okolo 6. až 9. týždňa tehotenstva. Koža ako najväčší orgán nášho tela zabezpečuje primárne spojenie s okolitým svetom. Na jej povrchu sa nachádza nespočetné množstvo nervových zakončení, ktoré pomáhajú pri rozvoji samotného dotyku, a sú zodpovedné za schopnosti cítiť dotyk a dotýkať sa.
Láskyplný dotyk pri masáži je nádherným spôsobom ako pokračovať v posilnení citovej väzby medzi dieťatkom a rodičom, a patrí k základným výhodám masáže. Väzba ako taká môže vzniknúť už v období tehotenstva (hladkaním bruška a prenatálnou komunikáciou) a po pôrode sa podporuje najmä kontaktom kožu na kožu, hladkaním, bozkávaním, prikladaním dieťatka k prsníku a očným kontaktom.
Vytvorenie citovej väzby je možné v akomkoľvek štádiu života. Masírovanie dieťatka pozitívne ovplyvňuje proces jej vytvárania aj pri situáciách a faktoroch prostredia ako sú negatívne skúsenosti a trauma po pôrode, popôrodná depresia, rozchod, znásilnenie či domáce násilie.
Ďalšou výhodou masáže bábätiek a detí je výrazná pomoc pri problémoch s trávením, pri ťažkostiach s vylučovaním a pri plynatosti a kolike. Vhodným dotykom pomáhame dieťatku s rozprúdením lymfatického systému a dozretím nervového systému. Stimulujeme svalový tonus a pri uvoľňujúcich hmatoch podporujeme relaxáciu dieťatka a lepší spánok. Dotykom môžeme uľaviť dieťatku pri zahlienení, bolesti, svalovom napätí a okrem iného aj pri nepokoji pri prerezávaní zúbkov.
Aký masážny olej je najvhodnejší pre masáž a ktorý je naopak nevhodný pre deti?
Oleje umožňujú hladký priebeh každej masáže. Jedným z hlavných kritérii pre správny výber oleja je vôňa. Vôňu tela si každý vytvárame a je pre nás jedinečná. Novorodenec je schopný odlíšiť prirodzenú vôňu svojej matky od vône inej osoby. Platí to aj naopak, vnímavá mama alebo otec vie rozoznať vôňu svojho dieťatka od iného. Preto je veľmi dôležité v prvých mesiacoch zachovávať prirodzenú vôňu ich detského tela a nepoužívať aromatické oleje (ani pri masáži priamo na pokožku ani do ovzdušia). Neodporúčam používať ani silne aromatizovanú kozmetiku pre rodičov (parfum, sprchový gel, deodorant).
Pri masáži novorodencov a detí minimálne do 3 mesiacov veku je najvhodnejšie používať vysoko kvalitné, za studena lisované zeleninové oleje - slnečnicový a olivový. Tieto oleje nie sú aromatické, takže jedinečná vôňa tela dieťatka a rodiča nie je narušená cudzou zložkou. Oleje lisované za studena obsahujú dôležité vitamíny (A, E, B1, B2, B6) a tiež veľmi dôležitý vápnik. Sú jedlé a nealergizujú, takže ak si bábätko oblíže po masáži ručičku, nemusíte sa ničoho obávať. Navyše pokožku vyživujú, umožňujú jej dýchať a podporujú krvný obeh.
Minerálne oleje často používané na súčasnom trhu dostupné v drogériách sú vyrobené z ropy a na masírovanie dojčiat by sa nemali používať!
Pri väčších detičkách môžeme použiť aj iné zdravé oleje, ako napríklad mandľový, sezamový, ľanový, avokádový, jojobový, sójový, kokosový, argánový a sójový. Vždy však vyskúšajte najskôr reakciu oleja na zápästí dieťatka aspoň hodinu pred prvým použitím olejčeka (prípadne aj na svojom zápästí) kvôli prejavu alergie.
Pri večernej masáži po kúpaní môžete použiť levanduľový esenciálny olej primiešaný do vybraného nosného oleja alebo v difuzéri na prevoňanie miestnosti, pre jeho uvoľňujúce vlastnosti a dobrý spánok. S týmto olejčekom môžeme dieťaťu masírovať pred spaním nohy a taktiež hrudník.
Pre navodenie príjemnej atmosféry použijeme najmä oleje citrusové.
Ako správne masírovať svoje dieťatko?
Pri masáži používame pokojné ale rytmické ťahy, a vyvíjame jemný tlak. Keby sme len letmo prechádzali po pokožke dieťatka pôsobilo by to skôr dráždivo. Pre uvoľnenie používame hmaty smerom von z telíčka a pre stimuláciu dieťatka hmaty smerujúce od konca končatín k srdcu. Olej, ktorý pri masáži používame si dáme na ruky a zohrejeme trením medzi dlaňami.
Plne rešpektujeme ako prosbu dieťatka o masáž, tak aj jej odmietnutie!
Novorodenecká masáž by mala prvé dni obsahovať najmä hmaty na nožičkách, ktoré sú najmenej dráždivé a pre nového človiečika sú ideálne na začiatok. Postupne každým dňom pridávame ďalšie časti tela. Špeciálny význam masáže pre dieťatko do 6.mesiacov má oblasť bruška a šľapa. Pri problémoch (ako je napr. kolika či zápcha) masírujeme olejčekom bruško vždy v smere hodinových ručičiek. Nikdy nie naopak! Na šľape môžeme masírovať a stláčať reflexné body, čo má význam aj na úľavu iných častí telíčka (hlava, zúbky, trávenie).
Pre dieťatko od 1. do 3.rokov je charakteristický silný pocit nezávislosti a slobody. Pri masáži nám môže pomôcť naša fantázia... kreslíme naolejovanými rukami na bruško, používame riekanky a hry.
V školskom veku (6.-12 rokov) deťom môže byť masáž nápomocná ako relax pri zvýšenej svalovej a psychickej záťaži.
Pri predškolskom veku (4 roky – 6 rokov) dieťatko príjme masáž už o niečo pokojnejšie, užíva si pozornosť a dotyky rodičov, ktorí mu chýbali celý deň v škôlke.
Ak vám dovolí masáž teenager (13 rokov – 19 rokov), napr. počas sledovania televízie, môžete použiť najmä masáž rúk či nôh alebo masáž pliec. Masírovanie pliec možno vykonať počas domácej úlohy alebo oddychu. Pri menštruačných bolestiach masírujte dieťaťu chrbát a kríže.
Esenciálne oleje sú pre navodenie dobrej nálady, uvoľnenie a odbúranie stresu základ. Nechajte si nimi spríjemniť chvíle pri masáži, uvidíte, že časom od Vás bude vyžadovať svoju obľúbenú vôňu či synergiu na pomoc pri špecifických problémoch.
Bc. Jana Krpalová Mračková, inštruktorka masáže dojčiat a detí IAIM,
pôrodná asistentka & laktačná poradkyňa @lipireajkm
fotografie: Iveta Peterská @fotenicko a vlastný archív