Esenciálne oleje a tehotenstvo
V poslednom období ste sa nás často pýtali na bezpečné používanie esenciálnych olejov v období tehotenstva a dojčenia. Preto sme pre Vás pripravili tento článok aj s podrobným rozpisom na stiahnutie. Prečítajte si ako naše telo funguje v období tehotenstva a ako neohroziť vaše nenarodené dieťa.
Počas tehotenstva sa naši lekári často pýtajú napríklad: „Čo jete?“, „Konzumujete alkohol?“ A „fajčíte?“ Je to preto, že naše rastúce dieťa dostáva od matky všetky svoje rast formujúce látky a živiny. Či už jeme správne, cvičíme alebo konzumujeme kofeín počas tehotenstva, toto všetko môže mať na naše rastúce malé dieťa nejaké účinky. Mnoho z týchto látok prechádza placentov priamo k plodu.
„Primárnou funkciou placenty je podpora selektívneho transportu živín a odpadových produktov medzi matkou a plodom. Takýto transport je uľahčený tesnou aproximáciou materských a fetálnych vaskulárnych systémov v placente. “
Esenciále oleje sú urganické látky a prechádzajú placentov priamo k plodu. Z tohto dôvodu pri výbere použitia esenciálnych olejov v prvom trimestri odporúčame veľmi obmedzené použitie. Je to preto, že v tele matky dochádza k toľkým zmenám. Vo všeobecnosti sa neodporúča aktívne alebo denné používanie esenciálnych olejov počas prvého trimestra. Ak však chcete pomôcť s nevoľnosťou, môžete zvážiť pridanie kvapky mäty piepornej alebo spearmintu, či pomaranča sladkého do osobného inhalátora pre jemnú inhaláciu, aby ste zmiernili niektoré z príznakov tehotenskej nevoľnosti.
Po prvom trimestri môžeme byť trocha menej prísny a začať používať viac olejov.
Najprv si preberieme spôsoby použitia, pretože všetci vieme, že existuje niekoľko rôznych metód použitia éterických olejov. Prostredníctvom lokálnej aplikácie sa do vášho krvného obehu skutočne dostane stredné množstvo oleja a rýchlosť absorpcie je nízka. Prostredníctvom difúzie dostanete inhaláciou vyššiu, ale pokračujúcu dávku esenciálnych olejov. Parná inhalácia ponúka vysokú, ale veľmi krátku dávku. Nakoniec pri použití osobného aromaterapeutického inhalátora dostávame dávku, ktorá nie je taká silná ako parná inhalácia, ale silnejšia ako difúzia.
Odporúčame používať esenciálne oleje hlavne na zmiernenie príznakov ako je nevoľnosť, nechutenstvo, únava, či bolesť hlavy. V týchto prípadoch je použitie bezpečné aj účinné zároveň. Rovnako efektívne sú esenciálne oleje na zmiernenie tráviacich problémov, ktoré trápia tehotné ženy. Určite odporúčame preventívnu aplikáciu na strie a pokožku pre podporu elasticity.
Odporúčané riedenie je 1% pre všetky aplikácie na pokožku. Do kúpeľa maximálne 4 kvapky.
Posledným a najdôležitejším faktorom, ktorý treba vziať do úvahy, sú druhy esenciálnych olejov, ktoré používate. Musíme pamätať na to, že niektoré esenciálne oleje sú kontraindikované z dôvodu povahy ich chemických zložiek, ktoré môžu byť príliš silné (a zbytočné) na tehotenstvo.
Zoznam esenciálnych olejov vhodných v tehotenstve nájdete na stiahnutie TU.
Bowen, R. “Transport Across the Placenta” 6 August 2000. Retrieved 25 October 2016. http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/reprod/placenta/transport.html
Christie, Deacon, Pickard, Price. “Pregnancy Guidelines: Guidelines for Aromatherapists Working with Pregnant Clients” 2013. Retrieved 25 October 2016. https://naha.org/assets/uploads/PregnancyGuidelines-Oct11.pdf
“Aromahead Institute’s Aromatherapy Certification Program” https://www.aromahead.com/courses/online/aromatherapy-certification-program
Smith, Anne. “Drugs and Breastfeeding” Breastfeeding Basics., Retrieved 10 October 2016. https://www.breastfeedingbasics.com/articles/drugs-and-breastfeeding
Tisserand, R., & Young, R. (2014). Essential Oil Safety (2nd ed.). Churchill Livingstone Elsevier.