Ekzém a jeho liečenie pomocou esenciálnych olejov
Atopický ekzém je silne svrbivé, obyčajne roky trvajúce zápalové kožné ochorenie s vrodenou predispozíciou, ktoré je často spojené s rodinným výskytom iných atopických ochorení (napr. astma, senná nádcha).
Pacient s atopickým ekzémom reaguje na bežné podnety a rozličné látky z nášho prostredia (alergény) neprimerane silnou reakciou. Charakteristickou črtou atopického ekzému je suchosť kože, zápal, svrbenie. Najčastejšími alergénmi sú inhalačné (domáci prach, perie a iné) a potravinové (mlieko, vajíčka, aromatické ovocie, ryby, orechy).
Častý je rodinný výskyt. V literatúre sa udáva výskyt u 15-40% detí a 3-5% výskyt u dospelých.
Atopický ekzém sa vyskytuje v troch rozdielnych formách, ktoré sa líšia obdobím vzniku a vzhľadom kožných prejavov. Jednotlivé obdobia môžu plynule nadväzovať alebo môžu niektoré chýbať. U niekoho sa môže atopický ekzém prvýkrát objaviť aj v dospelosti.
Dojčenecká forma - najčastejšia, začiatok medzi 2.-6. mesiacom, s lokalizáciou hlavne na tvári a v ovlasenej časti hlavy. Koža je červená s drobnými vyrážkami a pľuzgierikmi, dochádza k mokvaniu, na povrchu vznikajú chrasty a šupiny. Deti sa pre výrazné svrbenie škrabú, sú nekľudné, zle spia. Najčastejšia je súvislosť s potravinovými alergénmi (kravské mlieko, vajcia, citrusové plody).
Detská forma - predškolský a školský vek, lokalizácia v oblasti lakťových a podkolenných jamiek, krk, zápästia, ruky. Koža je hrubá, drsná, stopy po škrabaní, z času na čas svrbivé vyrážky.
Dospelá forma - môže sa vyskytnúť ako prvý prejav ochorenia aj u ľudí, ktorí predtým ekzém nemali. Prejavy ako u detskej formy. K zhoršeniu vedú hlavne psychické stresy.
Atopický ekzém sa môže prejavovať aj ohraničenými kožnými zmenami v rôznych lokalizáciách (napr. zhrubnutie, stmavnutie, olupovanie kože očných viečok, ošupovanie bruškov prstov rúk a nôh).
Aké sú najčastejšie komplikácie atopického ekzému?
Častými sú vírusové infekcie (bradavice, moluska), ktoré sa zanesú pri škrabaní. Veľmi vážnou komplikáciou je zanesenie infekcie vírusu oparu (herpes simplex) do ložiska ekzému.
Medzi najčastejšie liečebné prostriedky ekzému a psoriázy sú hormóny a antibiotika, ktoré pri dlhodobom používaní prispievajú k toxickému zaťaženiu organizmu. Aj keď ich používate pravidelne často dochádza k ku zhoršenému stavu pokožky pri akejkoľvek zmene, napríklad zmena počasia, emočná nepohoda, stres.
Prírodné prostriedky tieto problematické látky neobsahujú, naopak stav pokožky dlhodobo zlepšujú a posilňujú imunitu. Bohužiaľ starostlivosť o ekzematickú pokožku nemá stanovené žiadne pravidlá a zaručené recepty. Každý človek je individuálna osobnosť a sadne mu niečo iné preto treba skúšať, čo konkrétne vyhovuje Vám osobne. Prírodné prostriedky dlhodobo pomáhajú udržať ekzém pod kontrolou a často vedú k jeho úplnému vymiznutiu avšak je to beh na dlhé trate a ekzém nezmyzne z večera do rána.
S pomocou prírody si uľavíte od nepríjemných sprievodných príznakov ako je svrbenie, dostatočná hydratácia pokožky, zabránite vzniku zapálených ložísk a následným komplikáciam. Podstatne zlepšíte kvalitu svojho života a predlžíte dobu medzi atakmi alergie. V medziobdobiach pokračujte v prírodnej starostlivosti o pokožku , ktorá pôsobí preventívne proti novým útokom a rozšírenim ekzému.
Pri pravidelnom používaní sa stav pokožky obvykle do týždňa zlepší. Doporučené prípravky striedajte , pokiaľ na ne pokožka časom prestáva reagovať, čo sa pri ekzéme u malých detí stáva často.
Pri ekzémoch a psoriáze je koža veľmi suchá, šupinatá, citlivá niekedy sa objavujú mokvajúce ložiská. Preto ekzematickú pokožku ošetrujte denne, aby mala dostatočnú hydratáciu a zostávala premastená. Používajte šetrné umývacie a pracie prostriedky. Len tak zvládnete účinne predchádzať vysušovaniu, popraskaniu a následnému škrabaniu, ktoré neskôr prechádza do raniek a zanášaniu druhotnej infekcie.
Používajte hlavne sprchové gély so zdravým pH. Zdravá pokožka ma pH okolo 5, ale všetko s čím prichádza do styku – kozmetické, čistiace prostriedky, vzduch, voda, slnko, znečistenie, cigaretový dym a podobne prispieva k ničeniu kyslého filmu na pokožke a jej schopnosť chrániť sa. Patogénne baktérie a plesne z vonkajšieho prostredia sú zásaditej povahy, preto aby pokožka mohla tieto patogény neutralizovať je potrebné, aby bola bariéra pokožky mierne kysla.
Tzv. Citlivosť kože súvisí práve s používaním syntetickej kozmetiky a čistiacich prostriedkov. Pri ekzéme sa zvyšuje pH pokožky preto sú k jeho ošetreniu veľmi vhodné kvetinové vody (HYDROSOLI) bez konzervantov. pH hydrosolou sa pohybuje na úrovni 4,5 až 5,5 a skvele tak regenerujú kyslí film pokožky. Nastriekajte ich na pokožku a nechajte ich zaschnúť, uľavíte tak nepríjemnému pnutiu a naštartujete regeneráciu kože. Z hydrosolov si môžte vybrať ktorýkoľvek podľa Vášho výberu. Všetky obsahujú kyslé pH a sú vhodné už pre novorodencov.
Výborné výsledky sú dosahované pri použití bambuckého masla, ktoré pokožku dokonale premastňuje. Levanduľa vie upokojiť podráždenú, svrbiacu pokožku spolu s bambuckým maslom máte skutočný balzam proti svrbeniu.
K dezinfekcii mokvajúcich ložísk na pokožke pridávajte k bambuckému maslu esenciálny olej čajovník prípadne na malom množstve pokožky môžete skúsiť aj neriedený čajovníkový olej. Výborný jednozložkový olej na ekzematickú pokožku je aj Pačuli. Na konci tohto článku nájdete špeciálne recepty na prípravu vlastných kozmetických prípravkom na ekzematickú a suchú pokožku.
U nás v HappyPlant máme špeciálne synergie namiešané priamo Robertom Tisserdarom, ktorý je najuznávanejší aromaterapeut na svete.
Synergia Prevencia ekzému obsahuje esenciálne oleje, ktoré účinne bojujú s ekzémom, vyrovnávajú pH pokožky a pôsobia preventívne aj v období kedy je ekzém na ústupe. Je veľmi obľúbená u deti má príjemnú kvetinovú vôňu. Najlepšia kombinácia na použitie tejto synergie je v základnom oleji pri ekzéme máme na výber z jojobového oleja, ktorý vlastne nie je olej ale tekutú vosk obsahuje zložky, ktoré hlboko hydratujú pokožku. Mandľový základný olej je vhodný aj pre najmenšie deti je z organického poľnohospodárstva je maximálne jemný a účinný. Veľmi dobrá voľba je aj olej Hladká koža, ktorý je kombináciu mandľového, jojobového oleja a oleja z marhuľových jadier, ktoré obsahujú veľa vitamínu A, ktorý prispieva k celkovému zdraviu kože. Alebo si môžte vytvoriť vlastný liečivý balzam za pomoci ohriatia bambuckého masla a pridania synergie.
Synergia Stop ekzému Stop ekzému bol špeciálne vytvorený, aby vášmu dieťaťu dodal jemný hodvábny pocit pokožky. Stop ekzému primárne rieši zapálené ložišká, zhrubnutú kožu a svrbenie.
Stop ekzému zlepšuje textúru pokožky a znižuje výskyt drsnosti a začervenania ukľudňuje pokožku a lieči.
Táto synergia obsahuje vysokokvalitné oleje ako je levanduľa, ktorá okamžite ukľudňuje a zmierňuje svrbenie. Kadidlo, ktoré je silno protizápalové a lieči. A citrón, ktorý je antibakteriálny a dezinfekčný pomáha zabraňovať šíreniu sa ložísk. Palmarosa vyrovnáva kvalitu pokožky a zjemňuje ju. A to najdôležitejšie na záver a to je pravý olej Helichrysum Italicum, tiež známy ako Immortelle, sa pestuje iba na niekoľkých miestach po celom svete a jeho schopnosť omladiť a zregenerovať pokožku je neprekonateľná.
Synergia Hladká pokožka je určená pre dospelých a aj pre deti Upokojúce esenciálne oleje, ktoré pomáhajú vyhladiť narušenú integritu pokožky a zmierniť začervenanú pokožku a stlmiť svrbenie.
Každý deň prichádzajú do styku s našou pokožkou mnohé potenciálne dráždivé látky, ako sú mydlá, textilné farbivá, šampóny, kozmetické konzervačné látky a pigmenty, nikel, vlna a znečisťujúce životné prostredie; ktoré dráždia našu kožu.
Mnoho ľudí je citlivých aj na tvrdú vodu, ktorá im priamo tečie z kohútika a vysušuje ich.
Nemenej dôležitý faktor je aj správna životospráva a vyvážená strava.
Toto všetko je veľmi dôležité pre hladkú a žiarivú pokožku. Ktorá nesvrbí, nie je začervenaná a nie je zhrubnutá.
Pre niektorých ľudí je senzibilita pokožky každodenným problémom. Táto synergia pokožku chráni a pomáha jej zostať v dobrej kondícii a to hydratovaná a svieža.
Všetky synergie a jednozložkové oleje sa musia používať nariedené v základnom oleji: jojobový, mandľový, Hladká koža.
Riedenie pri ekzematickej pokožke je nasledovné:
1% riedenie (deti do 6 mesiacov)
Je odporúčaná pre deti, pri aplikácií na telo, dlhodobom používaní, každodennom používaní.
10 ml / 2 lyžičky = 3 kvapky
2% riedenie
Je odporúčané pre deti, do kúpeľa a výrobky pre celé telo a je vynikajúca pre každodenné používanie.
Mnoho KidSafe zmesí obsahuje odporúčania na riedenie v rozmedzí od 2 – 5 %.
10 ml / 2 lyžičky = 6 kvapiek
3% riedenie u detí so silným ekzémom na začatie liečby do 2 rokov
Konkrétny lokálny problém
10 ml / 2 lyžičky = 9 kvapiek
5% riedenie u detí nad 2 roky
Odporúčané pre krátkodobé liečenie konkrétneho problému, nie dlhšie ako dva týždne.
10 ml / 2 lyžičky = 15 kvapiek
10% riedenie
Použitie na konkrétnu časť alebo špecifický problém.
10 ml / 2 lyžičky = 30 kvapiek
Vždy odporúčame začať od najnižších odporúčaní týkajúcich sa riedenia a potom podľa potreby pridávať.
Dobré je si zaužívať pravidlo, že na jednu čajovú lyžičku základného oleja použijeme 1 kvapku esenciálneho oleja a vznikne nám riedenie v hodnote 1%.
Rieďte opatrnejšie ak riedite olej pre malé deti. A sledujte ako dieťa reaguje.
Recepty s bambuckým maslom
100 ml bambuckého masla zahrejte vo vodnom kúpeli na 60 stupňov celzia a pridajte 4 kvapky esenciálneho oleja alebo synergia na každých 10 ml bambuckého masla a nechajte vychladnúť. Týmto spôsobom máte svoj vlastný liečivý balzam, ktorý môžete robiť zo všetkých esenciálnych olejov a synergii vhodných na ekzematickú pokožku.
Pokožku treba natierať pri začatí liečby 2 x denne. Najlepšie ráno a večer.
Zlepšenie by sa malo dostaviť po týždni a po dodržiavaní všetkých našich zásad.
V prípade ďalších otázok kontaktujte našu certifikovanú aromaterapeutku na emailovej adrese info@happyplant.sk