Domáca prvá pomoc
Máme od Vás veľmi veľa otázok, aké esenciálne oleje si vybrať do domácnosti na každodenné použitie. 100% prírodné esenciálne oleje sú koncentrovaným extraktom rastlín a dajú sa použiť ako alternatíva na uľavenie niektorých ťažkostí. Upozorňujeme, že nenahrádzajú lieky, ani návštevu lekára.
Príroda však vie podať pomocnú ruku, musíme len vedieť kedy a v akom prípade môžeme využiť jej silu. Medzi základných pomocníkov v domácnosti patrí čajovník esenciálny olej. Tento olej je ideálny na používanie na akné, na dýchacie cesty a na pokožku. Eukalypt a levanduľa tiež patria medzi známe stálice. Ideálne na pokožku a dýchací systém.
TEPLOTA
Ako prvé pri teplote si treba uvedomiť, že teplotu do 37,5 nezrážame dole liekmi! Keď je teplota priveľmi vysoká, alebo ju máme príliš dlho vždy treba vyhľadať lekársku pomoc. Organizmus má teplotu preto, lebo vďaka tomu zabíja baktérie a vírusy. Pri teplote najviac pomáha z esenciálnych olejov Levanduľa a Citrón pre deti. Dospeláci môžu pridať ešte mätu priepornú. Teplotu pomocou esenciálnych olejov znižujeme tak, že zmiešame levanduľu a citrón v základnom oleji. Riedime podľa veku dieťatka. V našom článku nájdete presné riedenie. A potierame zátylok a chodidlá každých 20 minút pokým teplota neustupuje.
BOLESŤ
Bolesť nám spôsobuje značný diskomfort. Deti môže trápiť bolesť z očkovania, z rýchleho rastu, bolesť hlavy. A celkovo bolesť sprevádzaná virózou. Na bolesť je taktiež veľmi dobrá levanduľa. Levanduľa upokojuje a vplýva na synapsie v mozgu, ktoré majú na starosti centrum bolesti. Levanduľu obsahuje väčšina synergii, ktoré sú určené proti bolesti. Vtedy môžete levanduľu používať lokálne rozriedené alebo difúzovať. Deti môžu mať bolesti, ktoré sú sprevádzané rastom, napríklad pri rastovom šprute, kedy za krátke obdobie podrastú veľmi veľa a majú bolesti svalov a kostí. V tom prípade siahnite po synergiach ktoré sú primárne určené na tento problém. Pri rýchlom raste a bolesti kostí je veľmi dobre používať synergiu Rastový šprut. Pri bolesti svalov zase siahnite po Stop svalovici. Tieto synergie sú určené na potieranie bolestivých miest po dôkladnom zriedení.
PREREZÁVANIE ZÚBKOV
Tejto téme sme sa už venovali v článku o prerezávaní zúbkov, ktorý nájdete tu. Ale opakovanie je matka múdrosti. Preto pri prerezávaní zúbkov vyberajte esenciálne oleje, ktoré priamo pomáhajú pri bolesti sprevádzanej z prerezávania. Na priamu aplikáciu na ďasná môžete zvoliť kamilkovú hydrosol, ktorú môže vmasírovať do ďasna a uľaviť tak od bolesti. Veľmi dobré je striedať kamilkovú hydrosol s čajovníkov, ktorý zabraňuje vzniku áft a nečistôt v puse dieťaťa, ktoré sú častým prejavom pri prerezávaní zúbkov. Od bolesti môže difúzovať levanduľu, kamilku alebo synergiu STOP bolesti.
ALERGIA A SVRBENIE
Alergia je maximálne nepríjemná a obmedzujúca, čo mi dajú za pravdu všetci, ktorí od začiatku marca do konca leta trpíme nepríjemnými príznakmi ako soplenie, zlé dýchanie, napuchnuté sliznice, kýchanie. Na eliminovanie týchto nepríjemných príznakov máme synergiu Stop alergii, ktorá je určená už pre najmenších až po dospelákov a pomáha nám držať našu alergiu pod kontrolou. Pri astme odporúčame používať Borovicový esenciálny olej.
Svrbenie je sprievodný jav alergie, alebo po uštipnutí hmyzom. Svrbenie pri kiahniach je otravné a bolestivé a môže viesť k nepekným jazvám po rozškrabnutí. Preto je veľmi dôležité mať doma po ruke vždy niečo, čo môžeme kedykoľvek použiť a vyriešiť tak túto nepríjemnosť. Tento problém vyrieši esenciálna synergia Stop svrbeniu, ktorú zriedite v základnom oleji a natriete na postihnuté miesto.
BOLESŤ BRUCHA – ČREVNÁ VIRÓZA
Bolesť brucha prichádza náhla a neraz nás prekvapí jej intenzita. Bolesť bruška môže byť u deti spôsobená alergiou alebo intoleranciou na potraviny, alebo nejakým vírusom. Naša synergia Boľavé bruško je určená pri bolesti bruška pri kŕčoch a nepríjemných pocit. Túto synergiu rozriedite v základnom oleji ( Kokosový, mandľový, jojobový) a masírujete v oblasti pupka v smere hodinových ručičiek.
Deťom, ktoré majú problém s nepravidelným vyprázdňovaním a pri veľkej potrebe pociťujú značný diskomfort odporúčame vyskúšať synergiu Stop zápche, ktorú zdriedite a masírujete ňou bruško v smere hodinových ručičiek ráno aj večer pokiaľ zápcha neodznie.
Črevná viróza môže byť sprevádzaná aj nepríjemných zvracaním vtedy je najlepšie siahnuť po spearminte a pomaranči a difúzovať, nakoľko oba tieto esenciálne oleje majú upokojujúci účinok na zažívací trakt a skludňuju žalúdok a eliminujú pocit na zvracanie.
SOPLÍKY
Soplíky a hlieny vedia riadne vytrápiť každú mamu. V noci dieťatko nespí, lebo sa mu zle dýcha, hlieny zatekajú vzniká kašeľ. A zrazu sme v začarovom kruhu, z ktorého sa veľmi ťažko vychádza. Škôlkari, ktorí nastúpili do škôlky veľmi intenzívne bojujú s týmto problém veľmi dlho, kým sa im nepodarí vybudovať svoju obranyschopnosť natoľko, aby nechytili každú baktériu a virózu, ktorá sa nachádza v ich okolí.
Ako prvé si treba uvedomiť pri hlienoch, že ch treba rozpúšťať a pomáhať im vyplavovať sa von. Preto by sme mali zabezpečiť optimálnu vlhkosť v priestore, v ktorom sa dieťa nachádza. Na dosiahnutie optimálne vlhkosti nám v značnej miere pomáha difuzér. Pri hlienoch je dôležité pravidelne čistiť nos morskou vodou a inhalovať, keď sa hlieny opakovane vracajú. Z esenciálnych olejov na soplíky a hlieny najviac funguje synergia Stop soplíkom, borovica, eucalyptus dives, citrónový eucalyptus a spearmint.
Všetky tieto esenciálne oleje sú maximálne vhodné na podporu čistého dýchania a uľavujú upchatému nosu. Sú vhodné k difúzovaniu, k inhalácii a môžete ich pridať aj do horúceho kúpeľa. Sú neoceniteľnou súčasťou každej prírodnej lekárničky v domácnosti.
KAŠEĽ A PRIEDUŠKY
Kašeľ je zmysluplný mechanizmus, ktorý však za normálnych okolností nie je na čistenie dýchacích ciest potrebný. Vo vzduchu sa však nenachádzajú iba neškodné čiastočky, ale aj nebezpečné choroboplodné zárodky, napr. vírusy spôsobujúce prechladnutie, ktoré môžu napadnúť náš dýchací systém. Ak takéto zárodky napadnú sliznicu v hrtane, priedušnici a pľúcach, začne organizmus pociťovať silné dráždenie na kašeľ.
Pri prechladnutí bývajú riasinky často zlepené hustým hlienom a nie sú preto schopné plniť svoju funkciu. Organizmus nedokáže odvádzať z tela cudzie telesá (vírusy, škodlivé látky). Dráždenie na kašeľ je stále intenzívnejšie. Ochranný povlak na sliznici priedušiek sa môže pri kašľaní odtrhnúť. Sliznica tak ostáva bez ochrany a riziko ďalšej infekcie sa zvyšuje.
Dýchací systém najčastejšie postihujú zápaly. Hlien je sprievodný a somoobranný mechanizmus organizmu a nemal by sa potláčať liekmi. Je to prirodzený spôsob zbaviť sa toho čo nepatrí do vnútorného nevyváženého prostredia.
MUKOLYTIKÁ
Jednoduchá eliminácia hlienu v v prípade ak už je zahlienenie nemožné odstrániť kašľom. Hlien je hustý a neodbúrava sa z tela prirodzenou cestou. Je potrebné ho riediť. Medzi mukolytiká patrí Cédrové drevo, Eucalyptus, Mäta, Rozmarín a Šalvia.
IMUNITA
V období od augusta do konca apríla kedy je vysoký výskyt patogénov a vírusov vo vzduchu je veľmi potrebné podporovať obranyschopnosť celej rodiny a stať sa tak odolnejšími proti atakom na naše zdravie.
Na imunitu je veľmi dobrý pomaranč a citrón a kadidlo alebo synergie Štart imunity a Podpora imunity.
Môj tip: Ja v zimnom období často používam synergiu Ničiteľ baktérii, ktorá dezinfikuje vzduch, ničí baktérie vo vzduchu a prečisťuje vzduch ktorý doma dýchame v kombinácii s Čajovníkom je maximálne efektívna a účinná.