Esenciálne oleje podľa typu osobnosti
V tomto článku sa dočítate aký esenciálny olej alebo synergia sa Vám hodí na základe vášho typu osobnosti. Poznáme štyri hlavné základné typu a to je sangvinik, cholerik, melancholik, a flegmatik. Nikto z nás nie je 100% v danej osobnosti, ale jeden typ uňho vždy prevláda.
SANGVINIK
Sangvinik je ten človek, ktorého je všade veľa. Je veselý, hlučný, je ho stále vidieť, niekedy môžete mať pocit, že sa vám dostáva úplne pod kožu. Takáto osoba to ale nerobí naschvál, jednoducho je taká.
Sociálna stránka povahy sangvinika sa prejavuje napríklad veľkým okruhom priateľov, ktorých tento človek má. Nie sú na svoje sociálne okolia nároční, a preto sa dajú do reči či spriatelia v podstate s kýmkoľvek. Ide im len o to, aby sa nenudili a neboli sami. Niekedy sa ale stáva, že ich určití ľudia začnú nudiť, a preto z ich spoločnosti postupne odchádzajú a nachádzajú si nejakú ďalšiu. Avšak, pre sangvinika to neznamená nič komplikované. Ich sociálna stránka súvisí aj s tým, že sú omnoho radšej rozprávačmi než poslucháčmi. Sú radi, keď ich má kto počúvať, radi sa obklopujú ľuďmi práve kvôli tomu, aby sa mali pred kým predviesť a rozpovedať svoje zážitky a pod.
S tým súvisí aj ďalšia príznačná vlastnosť sagvinikov, a tou je expresivita. Keďže radi rozprávajú, predvádzajú sa a zdieľajú sami seba (v tom najlepšom), vieme povedať, že sú to ľudia naozaj autentickí a expresívni. Niekedy má pri týchto ľuďoch človek pocit, akoby ich poznal celý svoj život. A to sa s ním možno rozprávajú po prvýkrát. V tomto prípade môže za to okrem ich autenticity aj výrazná charizma, ktorá im je vlastná. Charakteristikou sangvinického človeka je aj neho výrazná emocionálna vznietlivosť. Najmä vo vzťahoch partneri sangvinikov môžu potvrdiť, že jeden deň im ich priateľ/priateľka rozpráva, ako ich nadovšetko miluje, no na ďalší deň na nich kričí s plačom a hnevom že ich nenávidí. Ale samozrejme, na ďalší deň je zase všetko v poriadku. Sangvinici zvyknú rýchlo odpúšťať, neradi sa vŕtajú v problémoch príliš dlho – radšej žijú v prítomnosti a neriešia minulosť.
Keď stretnete niekoho na párty, kto tancuje v strede kruhu, poprípade na stole, rozpráva nahlas vtipy a robí si z každého srandu, môžete si byť istý, že tento človek má prvky sangvinika. Ako sme už uviedli, sangvinik urobí všetko preto, aby ho bolo vidieť a počuť, nech to stojí, čo to stojí. Niektorí ľudia môžu takéto správanie považovať za zábavné, no je určite zrejmé, že veľa ľuďom môže aj prekážať či liezť na nervy. Asi to závisí, ako je človek nastavený či akú má v tú chvíľu náladu. Keď nie je naladený na vtipy a zábavky, zo spoločnosti sangvinika rýchlo bočí.
Esenciálne oleje vhodné pre sangvinika
Citrusový výbuch táto synergia dobíja Vás aj Vaše okolie pozitívnou energiou.
Dobrá nálada je synergia, ktorá úplne charakterizuje sangvinikov, tam kde sú oni tam je aj dobrá nálada.
MELANCHOLIK
Asi najtypickejšou vlastnosťou, podľa ktorej spoznáte melancholika, je jeho senzitivita. Títo ľudia sú veľmi citliví, emocionálne založení a schopní automaticky reagovať na emócie ľudí v ich blízkosti. O ich nálade platí, že sa buduje pomaličky, krok za krokom a vie byť narušená čo i len drobným podnetom. To znamená, že sú to ľudia veľmi náladoví a niekedy je ťažké im čokoľvek povedať, lebo ich to môže zraniť. Práve to, že sú tak ľahko zraniteľní, súvisí s ich ďalšou vlastnosťou a tou sú ich perfekcionistické tendencie a požiadavky.
Perfekcionizmus melancholikov je vidieť na každom kroku, v každej veci, čo robia. Očakávajú veľa od seba, od ľudí, majú vysoké nároky. Pokiaľ nejde všetko podľa ich predstáv a očakávaní, dostávajú sa do obrovského stresu. Vzhľadom na uvedené sa melancholici často podceňujú a necítia dosť dobrí, pretože neplnia ich vlastné štandardy. A zároveň kritizujú ostatných. V skutku je ťažké pochopiť myslenie týchto ľudí, pretože ich vnútorný boj je naozaj prehlušujúci ich ostatné vlastnosti a prežívanie. Boj medzi nedokonalosťou a ich túžbe po dokonalosti ich privádza celý život do úzkych.
Spomedzi všetkých temperamentových typov, o ktorých hovoril Hippokrates (sangvinik, cholerik, flegmatik a melancholik), sú melancholické osobnosti najviac introvertné. Nielenže vyhľadávajú samotu, ale dokonca si ju aj užívajú. Najradšej sú v spoločnosti seba samého. Síce dokážu byť v spoločnosti ostatných, avšak berie im to veľa energie a potrebujú si ju zase doplniť – svojou samotou. Pýtate sa, prečo sú tak zaťažení na svoju samotu? Odpoveď je tiež v ich perfekcionizme. Sú to osoby, ktoré si veľmi dávajú pozor na to, s kým sa stretávajú a komu venujú svoj čas. Preto zvyknú mať menší okruh priateľov, ako napríklad takí sangvinici. Avšak naproti tomu sú ich vzťahy s týmito blízkymi priateľmi hlboké, autentické a skutočné. S týmito ľuďmi sa vedia baviť aj niekoľko hodín vkuse a napriek tomu sa cítia komfortne.
Esenciálne oleje vhodné pre melancholika
Relax táto synergia je čistá pohoda a pokoj a evokuje v nás príjemné spomienky.
Jasná intuícia Naša intuícia nám prináša jasnejšie vnímanie nášho účelu a cesty prostredníctvom darov inšpirácie, vizualizácie a predstavivosti, ktoré podporujú väčší duchovný rast a transformáciu v lepšie JA.
CHOLERIK
Dominantní a sebavedomí extroverti, tieto tri vlastnosti sa najčastejšie skloňujú, ak hovoríme o cholerických osobnostiach. Cholerici zvyknú byť lídrami pracovnej či záujmovej skupiny. Vedenie ľudí je im vlastné, chcú mať všetko pod kontrolou, byť najlepší. Neznamená to ale, že cholerická osobnosť je vždy a za každú cenu vodcom, no má k tomu najväčšie sklony a predispozície. Veľakrát ľudia za lídra vyberú práve svojho sebavedomého a dominantného kolegu. Lebo jeho silu cítia z jeho prejavu, komunikácie, jazyka a pod. Zároveň platí, a netreba na to zabúdať, že cholerici sa nie vždy cítia komfortne na vedúcej pozícií. Vo všeobecnosti sú ale na tieto pozície zväčša priraďovaní práve kvôli ich osobnostným vlastnostiam, schopnostiam a zručnostiam.
Cholerici sa nevzdávajú, radi prekonávajú svoje limity a podporujú v tomto smere aj ostatných. Nepoznajú slovné spojenie „nedá sa“ alebo „nejde to“. Chcú za každú cenu zvíťaziť a neznášajú prehru. Veľa krát dochádza k prípadom, že svojich spolupracovníkov pod veľkým tlakom tlačia k tomu, aby splnili určité úlohy či zadania, len aby ako tím so svojim lídrom uspeli.
Čo sa týka extroverzie, u cholerikov platí, že radšej sa budú zaoberať problémom iných ľudí, rozoberať ho s ostatnými a pod., než ako aby sa mali zaoberať sami sebou. Je to pre nich komfortnejšie a prijateľnejšie. Tieto osoby totiž neradi otvárajú svoje vnútro pred väčšou skupinou ľudí. A aj napriek tomu, že sú extroverti, čo sa tohto týka, radšej ostanú v úzadí. Ich extroverzia sa ale prejavuje aj nových, nečakaných situáciách, na ktoré vedia veľmi dobre zareagovať. Sú veľmi úprimní a priami, nekladú si tzv. servítku pred ústa, kvôli čomu je pravdepodobné, že sa budú dostávať do častých medziľudských konfliktov.
Esenciálne oleje vhodné pre cholerika
Sebavyjadrenie táto synergia obsahuje veľa sily a energie presadiť si svoje myšlienkové pochody.
Bergamot inak nazývaný aj tekutý xanax je skvelý esenciálne olej pre navodenie pokoja a relaxu.
FLEGMATIK
Pokojnosť, nerozhodnosť a submisivita, tri najcharakteristickejšie črty flegmatikov. Keď si predstavíme flegmatika, ako ho chápe a vníma spoločnosť, je jasné, prečo je pokojná povaha na prvom mieste. Flegmatici sú pokojné, pokorné osoby, ktoré môžeme označiť do istej miery aj ako introvertov. Užívajú si totiž čas osamote. Avšak zároveň o nich platí, že majú radi stretnutia s ich priateľmi a na ľudí sú všeobecne milší a menej kritickí ako takí melancholici. Priateľom, ktorých majú, si veľmi vážia a sú schopní pre nich urobiť čokoľvek, pretože si ich postavia na prvé miesto vo svojich prioritách. Častokrát sa stáva, že sa svojim priateľom venujú tak dlho, že zabudnú na seba. Je to preto, že nedokážu nechať osobu samú, s jej trápením či problémom. Ich pokojnosť sa prejavuje aj tým, že nie sú schopní sa hnevať či vybuchnúť. Hnev síce pociťujú, ale dávajú ho najavo až keď sa v nich nakumuluje po dlhšom čase. Jednoducho sa nepotrebujú hádať a mať v živote chaos či nepokoj.
Nerozhodnosť flegmatikov súvisí zároveň s treťou najcharakteristickejšou vlastnosťou a tou je submisivita. Flegmatici neradi robia rozhodnutia, neradi za to nesú zodpovednosť. Vždy sa radšej opýtajú na názor niekoho iného, pretože nevedia prijať pozíciu lídra, v tomto prípade toho, kto má rozhodnutie spraviť. Z toho vyplýva aj to, že sú prirodzene lepší v nasledovaní lídra ako keby mali viesť ostatných. Ako to spoznáte v praxi? Napríklad podľa ich slovníka, ktorý je veľmi všeobecný a vyskytujú sa v ňom frázy ako – podľa mňa, možno, myslím si, pravdepodobne, nie som si istý a pod. Zaujímavé je aj to, že radšej, akoby mali urobiť niečo zle, neurobia nič. Možno práve pre túto tendenciu ich spoločnosť označuje ako pasívnych a lenivých, aj keď toto označenie nie je úplne správne a na mieste.
Z uvedeného vyplývajú aj jasné prvky submisivity týchto ľudí. Sú známi tým, že radi tešia ostatných a robia veci tak, ako si to ostatní želajú. Namiesto toho, aby asertívne prejavili sami seba, radšej ostanú potichu a nechajú prejaviť sa niekoho iného. Nechcú byť v pozícii lídra. Vždy si vyberú cestu najmenšieho odporu a nesúhlasu. Opäť to súvisí s ich nekonfliktnou povahu a vyžadovaním pokoja a harmónie. No a v neposlednom rade nemajú problém sa ospravedlniť, avšak často sa ospravedlňujú aj za niečo, čo nespravili. Len aby sa ten druhý človek nehneval a nemali medzi sebou spor.
Okrem zmienených vlastností môžete flegmatika spoznať aj podľa mnohých ďalších. Medzi nich patrí napríklad milé a slušné vystupovanie, pokora, prítulnosť, rozumnosť, vyrovnanosť, vernosť či pracovitosť.
Esenciálne oleje vhodné pre flegmatika
Tekutá odvaha flegmatici častokrát potrebujú troška motivovať a potlačiť a táto synergia im dodáva odvahu a odhodlanie.
Zemská príťažlivosť silný a vyvážený základ slúži ako kotva k blahu celej našej bytosti. Keď sa cítime uzemnení, zažívame väčší pocit bezpečia, bezpečnosti a podpory.
Zdroje: Eduworld.sk – charakteristiky osobnosti