Ako sa zbaviť soplíkov a nádchy prírodnou cestou
Nádchu z prechladnutia má na rováši vírus, ktorý spôsobuje zápal nosnej sliznice. Tá sa prekrví a začne vylučovať vodný sekrét. Postupne hustne, upcháva nos a sťažuje dýchanie.
Nádcha je veľmi častou infekciou, síce nezávažnou, ale veľmi nepríjemnou, najmä u detí vo veku od 6 mesiacov do 7 rokov (v priemere 6 až 8 krát ročne, zvlášť v období jeseň – zima). Čo je pôvodcom nádchy? Je to viac ako 200 vírusov (rhinovírus, coronavírus, RSV, vírus influenza...), ktorých rôznorodosť má dva následky:
Časté epizódy nádchy, ktoré navodzujú krátkodobú imunitu iba voči hostiteľským vírusom (spomedzi viac ako 200!). Deväť z desiatich nachladnutí je spôsobených vírusom na ktoré antibiotika vôbec nezaberajú. Mnoho ľudí aj napriek k tomu zájde k lekárovi a trvá na liekoch a majú pocit, že do pár dní im je lepšie, lebo lieky zabrali. Lepšie by im bolo aj tak, lebo nádcha po určitom čase odznieva aj sama. Preto je maximálne nevhodné pri každom soplíku utekať k lekárovi a žiadať antibiotika alebo antibiotické kvapky. Nosná sliznica sa tak stáva rezistentná a neskôr kvapky nezaberajú už ani na baktériu a dostávame sa do začarovaného kruhu.
Nádchy rôzneho druhu: združujú rôzne symptómy alebo možné komplikácie podľa imunity pacienta pôsobenia vírusu: akútna otitída (50% komplikácií u malých detí), akútna sinusitída (najčastejšia u detí starších ako 3 roky a u dospelých), akútna bronchitída.
Nádcha sa prenáša najmä vzdušnou cestou (zvlášť šírením čiastočiek pri kýchaní, kašli) a kontaktom (ruky, kľučky dverí ...)
Nos je vstupnou bránou pre vírusy a baktérie prítomné vo vzduchu, ktorý dýchame a je „vyzbrojený“ určitými obrannými mechanizmami. Vnútro nosa je vystlané bunkami, ktoré tvoria nosovú sliznicu a vlhká sliznica má schopnosť reagovať na vonkajšie prostredie.
Keď na nosovú sliznicu útočí vírus, vzniká miestna zápalová reakcia. Cievy sa rozšíria, sliznica opuchne, čo vyvoláva pocit „upchatého nosa“. Bunky na svoju obranu produkujú hlien, ktorý obsahuje biele krvinky a protilátky, aby zachytili vírus a zbavili sa ho – preto nám „tečie z nosa“. Tento prejav je obranným mechanizmom organizmu, ktorý je veľmi užitočný, ale subjektívne veľmi nepríjemný. Je teda potrebné si to uvedomiť a sekréciu z nosa nezastavovať za každú cenu.
Žiadne nosné kvapky, spreje ani gély by ste nemali užívať dlhodobo, pretože sa z vás ľahko stane závislák. Sú veľmi užitočné, pretože sťahujú nosnú sliznicu, uvoľňujú tak dýchacie cesty, otvárajú prínosové dutiny a hlien môže z nosa ľahšie odtekať. Jeden druh kvapiek však môžete užívať nanajvýš sedem dní, potom ich vymeňte za iné.
Mysleli sme sa aj na ľudí, ktorí trpia alergiami na peľ, majú sennú nádchu alebo nádchu ako prejav alergie. Vtedy odporúčame synergiu Stop alergii, ktorá bola vytvorená za účeľom skvalitniť život alergikom.
Závislým sa stanete vtedy, ak sa vám prestane tvoriť hlien, ale napriek tomu ťažko dýchate, lebo máte napuchnutú sliznicu. Sliznica sa vďaka kvapkám síce stiahne, ale o to viac neskôr napuchne a žiada si kvapky čoraz častejšie.
Na suché sliznice pomáhajú aj špeciálne aromatické odparovače či zvlhčovače vzduchu.
Kto by si nepamätal ako nás naše mamy nútili naparovať nad hrncom s horúcou vodou, aby sa nám polepšilo. Bolo to nepríjemné ale vždy to zabralo.
Aromaterapia a esenciálne oleje dokáže veľmi dobre a účinne uľavovať od upchatého nosa a to tým, že budete dýchať vlhký vzduch. Spravte si doma pokus. Ak máte meteostanicu a doma kúrite všimnite si ako často máte doma suchý vzduch. Ten napomáha k rýchlejšiemu šíreniu sa vírusov a ťažšiemu dýchaniu. Vo vykurovacom období odporúčame udržiavať vlhkosť vzduchu v domácnosti na 50 %. Ak námete doma zvlhčovač alebo difuzér, ktoré Vám v tomto môžu výrazne pomôcť môžete dať mokrý uterák na radiátor a nakvapkať naň pár kvapiek esenciálneho oleja.
Plant Therapy vyvinula špeciálne zmesi pre deti a dospelých, ktoré nie sú návykové a sú veľmi účinne v boji proti nádche a sopľom. Sú tu čisto prírodne esencie, ktoré vedia s nádchou účinne zatočiť.
Sezóna sopľov vyžaduje Stop soplíkom. Táto zmes KidSafe je navrhnutá tak, aby pomáhala udržiavať čisté dýchacie cesty a zabraňovala k nahromadeniu hlienov a neskôr kašľa. Kombinácia Fir Needle, Rosalina, Cypress, Spearmint a ďalších má nielen chladnú, sviežu a čistú arómu mrazivého zimného lesa, ale pomôže vám okamžite lepšie dýchať.
Ak však je nádcha dlhotrvajúca, prípadne máte pocit, že je alergického charakteru použite synergiu Stop alergii.
Ak sa nemusíte starať doma o malé deti alebo máte detičky staršie ako šesť rokov odporúčame Vám synergiu Čisté dýchanie je ďalšou fantastickou synergiou, ktorá vám pomôže s upchatým nosom. Perfektne spája eukalyptus, borovicu, mätu piepornú a ďalšie, aby pomohli ľahšiemu dýchaniu. Obe tieto zmesi dobre fungujú, keď sú rozptýlené alebo dokonca nariedené v nosnom oleji a použité pri natieraní hrudníka. A keď potrebujete okamžitú pomoc pridajte 5 kvapiek do horúcej vody a inhalujte alebo do horúceho kúpeľa.
Ďalšie veľmi účinne oleje na upchatý nos sú Eucalypty.
Eukalyptus Globulus je jedinečný pri uvoľnení hlienov a dýchania. Pomáha aj pri sezónnych alergiách. Eukalyptus Globulus je jedným z najznámejších esenciálnych olejov na svete a je všeobecne známe, že pomáha pri problémoch s dýchaním.
Je to jeden z najlepších éterických olejov pre bolesť v hrdle, kašeľ, sezónne alergie a bolesti hlavy. Eukalyptus má schopnosť stimulovať imunitu, zabezpečiť antioxidačnú ochranu a zlepšiť dýchanie. Jeho hlavnou aktívnou zložkou je 1,8-cineol (alebo eukalyptol), ktorý pomáha zmierniť zápalové prejavy chronickej bronchitídy. Uľahčuje dýchanie pri upchatom nose. Eukalyptový olej je jedným z najefektívnejších esenciálnych olejov na kašeľ, pretože funguje ako expektorant — pomáha pri uvolňovaní hlienu z dýchacieho traktu. Môže byť tiež účinný na sezónne alergie. Eucalyptus Globulus odporúčame pre deti staršie ako 12 rokov a dospelých.
Eukalyptus Dives pochádzajúci z Austrálie sa vyrába z listov a vetvičiek. Eucalyptus Dives má silnú bylinnú, drevitú, mätovú vôňu, ktorá stimuluje a povznáša. Eucalyptus Dives je úžasný éterický olej s neuveriteľnými terapeutickými vlastnosťami. A je ako jediný z eucalyptusov vhodný aj pre deti.
Citrónový eucalyptus: Je to vynikajúci osviežovač vzduchu a môže pomôcť podporiť zdravý dýchací systém. Mnoho ľudí rád používa citrónový eukalyptus, keď trávi čas vonku v teplejších mesiacoch.Je to skvelý olej ak nemáte radi silnú mentolovú arómu, ktorú má Eucalyptus. Tento olej je veľmi obľúbený u detí je dostatočné jemný, ale silný vo svojom účinku.
Všetky tieto esenciálne oleje sú maximálne vhodné na podporu čistého dýchania a uľavujú upchatému nosu. Sú vhodné k difúzovaniu, k inhalácii a môžete ich pridať aj do horúceho kúpeľa. Sú neoceniteľnou súčasťou každej prírodnej lekárničky v domácnosti.
Malý tip na záver pridajte dve kvapky Čajovníka je vysoko antibakteriálny a pomáha zosilňovať účinky eucalyptu.